Aktuality

Ambasador Mamuta 2024

Je pro nás velkým potěšením, že Michal Klasa, bývalý špičkový Československý reprezentant přijal naši nabídku na Ambasadora Mamuta:


Vážení přátelé a účastníci našeho Mamuta,

je před námi již 24. ročník silničního amatérskýho závodu Mamut Tour 2024, který vám přináší opět spoustu novinek, které se vám, jak doufáme, budou líbit 🙂

Jednou z velmi potěšujících novinek letošního Mamuta je nová role ambasadora, kterou přijal bývalý špičkový cyklista a přerovský rodák Michal Klasa.

Michal Klasa – AMBASADOR Mamuta 2024

Michal Klasa je přerovský rodák, bývalý český cyklista, reprezentant bývalého Československa, Začínal v týmu Lokomotiva Přerov, od roku 1972 byl členem Dukly Brno jako silničář, po těžkém pádu na závodě Olympic Tour v Holandsku v roce 1973, kde utrpěl komplikovanou zlomeninu nohy, se stal dráhařem.

Následně část výsledků z mnohačetného výčtu jeho úspěchů:

Byl 12x Mistr a 4x vícemistr ČSSR v silničních a dráhových disciplínách v letech 1972-84, 2x vítěz Velké ceny Evropy stíhačů v letech 1975 a 1976. Člen stíhacího kvarteta, které získalo bronzové medaile na MS 1974 v Montrealu. Po olympiádě 1976, kde skončil bez medaile, přesedlal zpátky na silnici. Účastnil se šesti ročníků Závodu míru. V roce 1978 vyhrál dvě etapy a sedmkrát stál na stupních vítězů, jel v bílém trikotu pro nejlepšího jezdce v bodovací soutěži, ale přišel o něj kvůli nezaviněnému pádu v závěrečné etapě, kdy mu vběhl pod kola pes. V roce 1979 vyhrál druhou i třetí etapu a oblékl žlutý trikot vedoucího závodníka, v následující etapě měl ale pád při prudkém sjezdu a ztratil přes osm minut. V roce 1981 vyhrál prolog, žlutý trikot však ztratil po druhé etapě, kdy naši jezdci nezachytili únik trojice sovětských reprezentantů.

Díky svým skvělým spurtérským a časovkářským schopnostem si připsal řadu etapových vítězství na významných závodech Tour de l’Avenir, Kolem Polska a Milk Race, celkové prvenství získal na závodě Lidice 1979 a na Circuit des Ardennes 1981. V roce 1975 vyhrál jednorázový závod Praha – Karlovy Vary – Praha. Na mistrovství světa v silniční cyklistice získal v roce 1981 v časovce družstev na 100 km třetí místo na domácí půdě v Praze a historické druhé místo v roce 1985 v italském Trevisu. V této disciplíně také skončil třetí na závodech Družba 84, které byly náhradou za olympiádu v Los Angeles. Nejlepším jeho individuálním umístěním na MS bylo 17. místo v roce 1986 a 24. místo v roce 1977. Na olympiádě v Moskvě získal v časovce družstev na 100km bronzovou medaili, v individuálním závodě se připletl do hromadného pádu brzy po startu a kvůli zlomenině v oblasti dlaně ze závodu odstoupil.

Michal Klasa. Jako jeden z mála našich jezdců vlastní medaile z mistrovství světa na dráze i na silnici.

Po skončení aktivní kariéry byl trenérem prvního českého profiteamu ZVZ Wüstenrot. Jeho syn Petr, taktéž bývalý český reprezentant a velmi úspěšný profesionál, který prošel několika italskými stájemi a zapsal si i výrazné úspěchy např. vítězství na Savoldelli Giro d’Italia,…

Michalovo jméno je stále spjato s Přerovem, které často navštěvuje nejen jako host na cyklistických podnicích.

Ahoj cyklistky a cyklisti, doufám, že vám tato prozatím mírná zima nahrává do vaší přípravy a užíváte si kilometry v sedle. Přeji vám ať, se dále výkonnostně posouváte a hlavně ať si ježdění a úžasnou atmosféru závodů užíváte a přidáváte krásné zážitky a vytváříte si nová přátelství. Cyklistická komunita je mým domovem už dlouho a já se těším, že se s Vámi osobně potkáme na startu v Přerově a trase v Hostýnských vrších, kde jsem v mládí trénoval a získával potřebnou výkonost pro další mou kariéru. Dále se můžete těšit nejen na vrcholy, ale i malebné vesničky a krásné zákoutí, které tento kraj nabízí. Váš Michal Klasa

0
  Související příspěvky
Translate »